Top

راهکار اداری - تجاری

 

آینده نگرانه، با انرژی کارآمد، مقرون به صرفه
FTTO یک ساختار کابل کشی استاندارد برای محیط های اداری است. تا چند سال گذشته، نصب کابل فیبر نوری در ساختمان ها بسیار پیچیده و پرهزینه بود اما در سال های اخیر، این ذهنیت به کلی از بین رفته و با بالا رفتن هزینه ی تولید کابل مسی استفاده از کابل فیبر نوری به شدت افزایش یافته است. خواباندن کابل Cat7 به دلیل افزایش حجم شیلد، بسیار زمان بر است. همین طور متد نصب فیبر نوری پربازده تر و کم هزینه تر شده است، بنابراین کفه ترازو به سمت فیبر نوری سنگین تر شده و استفاده از آن مزایای بیشتری دارد. امروزه هزینه خرید ،نصب و کابل کشی کابل فیبر نوری از کابل مسی بسیار ارزان تر بوده، همچنین پایداری کابل نوری از کابل مسی بیشتر است چرا که استانداردهای کابل مسی به علت پیشرفت تکنولوژی به طور متوسط هر ده سال یک بار عوض می شوند اما در مقابل استانداردهای فیبرنوری ماندگارتر می باشد.
در اینجا به بررسی هزینه های دراز مدت راه اندازی و اجرای کابل کشی ساختمان های اداری پرداخته شده است. دو مفهوم کابل کشی ساخت یافته مبتنی بر مس با یونیت توزیع طبقات و راهکار FTTO تحت بررسی قرار می گیرند.
محاسبات نشان می دهد گرچه هزینه های سرمایه گذاری اولیه برای تکنولوژی اکتیو(سوئیچ های طبقات) مس به مراتب ارزان تر از FTTOO است اما گرانی کابل مس و هزینه های ایجاد اتاق سرور آن باعث میشود در کل هزینه های اولیه ی سرمایه گذاری راهکار FTTO بهینه تر باشد. هزینه های کلی شامل هزینه ی اولیه نصب، راه اندازی، برنامه ریزی و جایگزینی دستگاه در معماری مس در تمام حالات بالاتر از کابل کشی FTTO است.
رسانه ی فیبر نوری آینده نگرانه بوده و بعید به نظر می رسد که این کابل کشی در آینده منسوخ شود چرا که نسبت به تمام مدیا های موجود حداکثر پهنای باند قابل دسترسی را در اختیار کاربران قرار می دهد. بنابراین ممکن است فناوری مس در آینده ی نزدیک جایی در ساختار کابل کشی نداشته باشد و همین امر باعث شده سرمایه گذاری بر روی آن در دراز مدت صرفه ی اقتصادی نداشته باشد ضمن اینکه فاصله و سرعت محدود این کابلها نیز جای تامل دارد! در هر صورت عملکرد فیزیکی مس نسبت به شبکه ی فیبر نوری بسیار پائین تر است.

با FTTO در هزینه های دفتر کار خود صرفه جویی کنید.

• کاهش هزینه ی سرمایه گذاری
FTTO تا 300% هزینه های سرمایه گذاری را کاهش می دهد. وقتی که شما تجهیزات اکتیو و پسیو کمتری استفاده می کنید این به معنای کاهش هزینه های سرمایه گذاری شماست. علاوه بر این ساختار FTTO بسیار آینده نگرانه است. هنگامی که شما به تاثیرات طولانی مدت و زمان استهلاک آن فکر می کنید هزینه های راه اندازی FTTO بسیار کم تر از روش های دیگر است.

 • کاهش هزینه ی عملیاتی
به لطف ساختار FTTOO که به محلی برای توزیع در طبقات نیاز ندارد، سرویس دهی شبکه آسان تر شده و هزینه های عملیاتی نیز کاهش می یابد، یعنی لازم نیست هیچ هزینه ی اضافه ی برای رسیدگی و نگهداری از سیستم تهویه هوا، اعلام حریق، برق UPS و غیره در محل توزیع، پرداخت کنید در حالیکه در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کرده اید. مزیت دیگر آن عدم نیاز به متخصص IT در محل است.

 • انعطاف پذیری و آرایش منظم
FTTO تا 60% زمان نصب و راه اندازی را کاهش می دهد. همانطور که گفتیم در شبکه های FTTOO میزان تجهیزات پسیو و اکتیو بطور قابل توجهی کاهش می یابد. با توجه به ماهیت" ارتقاء ظرفیت با توجه به نیاز" ساختار FTTO، این ساختار بسیار انعطاف پذیر است. کاربران جدید، سرویسها و اپلیکیشن های جدید را می توان به راحتی به شبکه اضافه کرد و کلیه ی تغیرات فیزیکی، جابجایی ها، تنظیمات شبکه، ارتقاء سیستم و یکپارچه سازی با شبکه ی موجود، بدون توقف کار امکان پذیر است.


علاوه بر این اگر به آرایش منظم و عدم شلوغی کابل کشی و جاگذاری تجهیزات اهمیت می دهید این ساختار پاسخگوی شماست چرا که مجبور نیستید از کابل های متعدد برای ارائه ی سرویس های گوناگون به میز کار پرسنل خود، استفاده کنید زیرا تمام المانها از جمله تلفن، تلفن ویپ، اینترنت و... بر روی یک کابل فیبر نوری قابل انتقال بوده و به دلیل ماهیت عدم نویز پذیری می تواند در کنار کابل برق در داکت، لوله و... قرار گیرد در نتیجه حجم کابل ها تا 75% کاهش می یابد


علاوه بر این اگر به آرایش منظم و عدم شلوغی کابل کشی و جاگذاری تجهیزات اهمیت می دهید این ساختار پاسخگوی شماست چرا که مجبور نیستید از کابل های متعدد برای ارائه ی سرویس های گوناگون به میز کار پرسنل خود، استفاده کنید زیرا تمام المانها از جمله تلفن، تلفن ویپ، اینترنت و... بر روی یک کابل فیبر نوری قابل انتقال بوده و به دلیل ماهیت عدم نویز پذیری می تواند در کنار کابل برق در داکت، لوله و... قرار گیرد در نتیجه حجم کابل ها تا 75% کاهش می یابد .

راهکار FTTO
به عنوان جمع بندی می توانیم از مزایای ساختار FTTO به موارد زیر اشاره کنیم:

• در شبکه از هیچ دستگاه اکتیوی استفاده نمی شود در نتیجه هزینه های شما کاهش می یابد.
• از آنجا که تجهیزات بهینه شده است مجبور به پرداخت هزینه اضافی برای تهویه ، منبع تغذیه و... نخواهید بود.
• پهنای باند بالایی را نسبت به مدیاهای دیگر پشتیبانی می کند.
• هیچگونه محدودیت در مسافت اجرای پروژه نخواهید داشت.
• حجم کابل ها تا 75% کاهش می یابد و نسبت به تداخل مغناطیسی مقاوم است.
• با تغییر تکنولوژی نیاز به تغییر سیستم کابل کشی موجود نیست.


برای دسترسی به شبکه ی FTTO از چه راه حلی می توانیم استفاده کنیم؟
از آنجا که کاربران و مشترکین محدود کننده بین شبکه محلی پرظرفیت و Backbonee شبکه می باشد تکنولوژی جدیدی برای شبکه نیاز است که مقیاس پذیر و ارزان باشد که ما به شما EPON (Ethernet Passive Optical Network) را پیشنهاد می کنیم.
EPON، دارای استاندارد اترنت می باشد و به شما اجازه می دهد در مقیاس اقتصادی از اترنت استفاده کنید. EPON از توپولوژی point-to-multipointtبه جای توپولوژیpoint-to-point استفاده می کند،به همین خاطر هزینه کمتری صرف اتصال کاربران توسط کابل فیبر نوری به دفتر مرکزی می شود و با اتصال تجهیزات اکتیو در دو سر فیبر تمام اتصالات مدیریت می شود. همچنین EPON تجهیزات اکتیو مانند تقویت کننده ها را حذف میکند و به جای آن از تجهیزات پسیو که ساده تر، ارزانتر و ماندگارترند استفاده می کند.
EPON با توجه به امکان اختصاص آدرس خاص برای هر دسترسی پهنای باند بالایی به هر مشترک ارائه می دهد.
مهمترین مزیت EPONN این نکته می باشد که شیوه های پیچیده ی گذشته را حذف کرده و به طور چشمگیری شبکه را ساده می نماید. شبکه مخابرات سنتی معماری پیچیده و چند لایه داشته در حالی که EPON تنها به یک روتر شبکه برای حمل IP نیاز دارد.
در آخر می توان گفت EPON برای تمام کاربردهای FTTO که شامل دیتا، صدا و تصویر می باشد مناسب می باشد. EPONN یک شبکه به اشتراک گذاشته شده با پهنای باند بالا بوده و راه حلی مناسب برای ارائه دهندگان سرویس با هزینه مناسب و عملکرد قابل قبول می باشد.