اخیرا، گسترش روز افزون اینترنت محرک اصلی در توسعه فن آوری های دسترسی جدید می باشد، که خواستار ظرفیت بیشتر برای پهنای باند مناسب است. در میان این فن آوری ها، فیبر به خانه (FTTH) مناسب ترین انتخاب به نظر می رسد. یک گزینه مطلوب برای تکنولوژی FTTH، GPON است که یکی از مقرون به صرفه ترین راه ها برای کاربردها با پهنای باند فشرده می باشد و یک موقعیت استراتژیک بلند مدت در بازار پهنای باند بالا ایجاد می کند.
FTTH-solution

موارد استفاده FTTH

هدف FTTH تنها بردن فیبر نوری به منزل شهروندان یا محل کار آن ها نیست بلکه یک کابل فیبر نوری به منزل هر شهروند کشیده می شود و هر خانوار به شبکه ملی دسترسی فیبر نوری متصل شود تا سرویس های مورد تقاضایش را با بهترین کیفیت دریافت کند. یک شهروند به رسانه ارتباطی باندپهن متصل می گردد تا این خدمات را دریافت کند:
اینترنت پرسرعت، تلفن تصویری بدون نیاز به اینترنت، تلفن روی پروتکل IP یا VOIPP، تلوزیون دیجیتالی با قدرت انتخاب تصویر دو بعدی یا سه بعدی، شبکه های خصوصی، کانال های رادیویی فراوان و با کیفیت بدون پارازیت، ویدیوهای دلخواه در هر ساعت از شبانه روز، موزیک های مورد علاقه، ارتباط دیجیتالی با دیگر شهروندان، به اشتراک گذاشتن فیلم و موزیک های مورد علاقه با دوستان خود، امکان تماشای فیلم سینمایی در حال اکران در منزل، دسترسی به شبکه اجتماعی ملی و پیدا کردن دوست و آشنا در محیط مجازی، داشتن امکان دریافت بازی های تعاملی تحت شبکه و بازی کردن با دوستان خود درشبکه، دسترسی به نسل های NGN، خرید و فروش الکترونیکی هر آنچه که نیاز دارد، دسترسی به خدمات بانکداری الکترونیک، داشتن کارت اعتباری مجازی ملی جهت پرداخت هزینه دریافت خدمات شبکه، دسترسی به پرونده سلامت خود و خانواده، دسترسی به پزشک معالج و بیمارستان ها از راه دور، کنترل تجهیزات داخل منزل از هر کجای کشور، نظارت بر منزل و فرزندان از راه دور، آموزش الکترونیکی، ارائه سرویس های خلاقانه در شبکه و ایجاد کسب و کار، توانایی ایجاد شغل و کارآفرینی، امکان توسعه کسب و کار، استفاده از سرگرمی های دیجیتال، مشارکت در نظرسنجی های ملی و شرکت در انتخابات، دسترسی به منابع و کتابخانه های دیجیتال، ویدئو کنفرانس، امکان دریافت اطلاعات لحظه ای مورد نیاز یک سفر، امکان استفاده از مشاور در هر ساعت از شبانه روز، دور کاری یا انجام کار در منزل بدون نیاز به حضور در اداره یا سازمان، رهایی از ترافیک و هزاران مورد دیگر.

 


پیشنهادات و برنامه های نمونه برای اجرای FTTH

1- آرایش تجهیزات

• OLT در دفتر مرکزی یا در اتاق تجهیزات منطقه مسکونی قرار میگیرد.
• اسپلیتر خارج از ساختمان روی دیوار و یا در یک کابینت در فضای باز قرار می گیرد. برای ساختمانهای مسکونی چند طبقه اسپلیتر میتواند برای چند ساختمان مسکونی به اشتراک گذاشته شود معمولا اسپلیترها در وسط ساختمان ها جهت صرفه جویی در مصرف فیبر قرار میگیرد.
• فیبر در تابلو و کابینت های مربوطه نصب شده و سپس به وسیله پیگتیل ها به اتاق مشترکین وارد میشود.
• ONUU بر روی میز قرار میگیرد و یا بر روی دیوار های اکثر منازل نصب میگردد.

2- ارائه خدمات VOIP، IPTV، درب بازکن تصویری، مانیتورینگ ،BMS ، دوربین مدار بسته و نظارت تصویری و ...
3- رابط ONU : همانند POTS,FE/GE,WIFI,RF و غیره می باشد.
4- دسترسی به پهنای باند
پهنای باند هر مشترک به تعدادی ONU بستگی دارد که معمولا میتواند از 10 تا 100 مگابیت برای هر مشترک باشد.
5- نمونه برنامه های کاربردی در ساختمانهای ویلایی و آپارتمانها

GPON در FTTH

GPON قابلیت اطمینان و عملکرد مورد انتظار برای خدمات کسب و کار (Business) و یک راه جالب و مورد توجه و جذاب برای ارائه خدمات مسکونی فراهم می کند. GPON باعث استقرار اقتصادی FTTH می شود که نتیجه آن سرعت بخشیدن به رشد جهانی آن می باشد.

ویژگی های شبکه GPON

• ارائه سرعت Downstream 2.5 گیگابایت بر ثانیه و سرعت upstream 1.25 گیگابایت بر ثانیه.
• پشتیبانی از مسافت های طولانی تا 20 کیلومتر و بر خلاف کابل مسی با افزایش مسافت عملکرد آن تغییری نمی کند
• مبتنی بر استانداردها و تجهیزات آن در حال رشد می باشد تعداد زیادی از فروشندگان محصولات را ارائه می دهند
• ذاتا امن تا جایی که استراق سمع و هک کردن آن تقریبا غیر ممکن است

 

مزایای شبکه GPON

بارز ترین مزیت شبکه های PON، این است که یک فیبر نوری تک رشته به اشتراک گذاشته، می تواند چند کاربر را از طریق اسپلیتر نوری پسیو ارزان قیمت پشتیبانی کند. در شبکه های GPON، می توانید تا 64 ONT با یک اتصال فیبر به OLT به اشتراک بگذارید. این امر باعث می شود GPON یک گزینه جذاب برای ارائه دهندگان خدمات که مایل به جایگزین کردن شبکه های مسی با فیبر هستند، به ویژه در مناطق شهری پرجمعیت که تقاضا بالا می باشد.

• به ارائه دهندگان سرویس اجازه می دهد با ظرفیت بیشتری برنامه های باند فشرده را حمل کنند
• یکی از مقرون به صرفه ترین راه ها را برای استقرار فیبر توسط ارائه دهندگان سرویس، فراهم می کند.
• در حال حاضر محدود کننده سرعت، تجهیزات نوری هستند و خود فیبر نوری تعیین کننده ماکزیمم سرعت نیست با سرعت بالای پیشرفت GPONN تجهیزات سریع تر آپگرید می شوند.
ورود/ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
رمز عبور خود را وارد نمایید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید