پروتکل های صنعتی :

AS-i  : مخفف عبارت Actuator-sensor interface که یک ولتاژ سطح پایین 2 سیمه تولید می کند و برای ارتباط دستگاه های دیجیتال و آنالوگ به کار می رود.
: BSAP  مخفف عبارت Bristol Standard Asynchronous Protocol که توسط شرکت بریستول بابکاک توسعه داده شده است. این پرتوکل برای ارتباط همزمان در شبکه های محلی سرعت بالا و ارتباط غیر همزمان برای شبکه های کم سرعت با وسعت زیاد مناسب است. و از آن می توان به صورت master/slave در شبکه استفاده کرد.
  :  CC-Link Industrial Networks  توسط CLPA پشتیبانی می شود.
:  CIP  مخفف عبارت Common Industrial Protocol که می تواند به عنوان لایه کاربردی مشترک با DeviceNet و CompoNet و ControlNet و EtherNet/IP استفاده شود.
  :  Controller Area Network  که در بسیاری از شبکه ها مانند CANopen و DeviceNet پیاده سازی شده است.
  :  ControlNet  این پروتوکل یکی از زیر شاخه های CIP است که توسط شرکت آلن بردلی توسعه یافته است.
  :  DeviceNet  این پروتوکل یکی از زیر شاخه های CIP است که توسط شرکت آلن بردلی توسعه یافته است.
  :  DF-1  از این پرتوکل در PLCهای سری 5 ، SLC-500 و MicroLogix آلن بردلی استفاده می شود.
  :  DirectNet  برای ارتباط بین PLCها استفاده می شود.
:   EtherCAT  مخفف عبارت Ethernet for Control Automation Technology یک سیستم مبتنی بر اترنت با کارایی بسیار بالا است. هدف از توسعه EtherCAT به روز رسانی داده های اترنت در زمان کوتاه با خطای کم و هزینه سخت افزار پایین بود.
   : EGD  مخفف عبارت Ethernet Global Data که در PLCهای فانوک (fanuc) استفاده می شود.
  :  EtherNet/IP  که IP مخفف عبارت Industrial Protocol یا پروتکل صنعتی است. این پروتکل یکی از کاربردهای CIP است که توسط راکول (Rockwell) توسعه یافته است.
:   Ethernet Powerlink  یک پروتکل باز (open protocol) است که توسط گروه Ethernet POWERLINK Standardization یا (EPSG) مدیریت می شود.
  :  FINS  که متعلق به شرکت امرن (omron) است و در بیشتر شبکه های صنعتی (به عنوان مثال اترنت) استفاده می شود.
    FOUNDATION fieldbus
:   HART Protocol  مخفف عبارت Highway Addressable Remote Transducer Protocol یک پیاده سازی اولیه از فیلدباس و برای استفاده در شبکه هایی که از سطح آنالوگ 4-20 میلی آمپر استفاده می کنند بسیار عالی است. این پروتکل توسط شرکت Rosemount و در سال 1986 توسعه یافته است.
  :  HostLink Protocol  یک پروتکل متعلق به شرکت امرن (omron) است و در بیشتر لینک های سریال استفاده می شود.
   : Interbus  یک پروتکل ارتباطی بین لینک های سریال است. این پروتکل بخشی از PROFINET IO است.
  :  MACRO Fieldbus  کنترل حرکت با حلقه بصری  که توسط شرکت Delta Tau Data Systems توسعه یافته است.
:   MECHATROLINK  یک پروتکل باز است که توسط شرکت Yaskawa توسعه یافته است.
  :  MelsecNet  این پروتکل توسط شرکت میتسوبیشی الکتریک پشتیبانی می شود.
    Modbus PEMEX
:   Modbus Plus  این پروتکل در شبکه هایی که از ارتباط RS485 استفاده می کنند مورد استفاده قرار می گیرد و از استاندارد رمز عبور (token) برای تبادل اطلاعات استفاده می کند.
  :  Modbus  این پروتکل توسط شرکت اشنایدر الکتریک در سال 1979 و برای کنترل PLCها توسعه داده شده است. این پروتکل قادر است تا تقریباً 240 دستگاه را پشتیبانی کند. معمولاً از این پروتکل در شبکه هایی که یک سمت کامپیوتر به عنوان ناظر و در سمت دیگر یک ارسال کننده اطلاعات مانند RTU قرار دارد استفاده می شود. به عنوان مثال می توان به سیستم کنترل نظارتی و اکتساب داده ها (SCADA) اشاره کرد.
  :  OSGP  مخفف عبارت Open Smart Grid Protocol یک پروتکل با استفاده گسترده در دستگاههای هوشمند شبکه شده که طبق استاندارد ISO/IEC 14908.1 ساخته شده اند است.
   : Optomux  یک پروتکل شبکه سریال (RS-422/485) که اصالتاً توسط شرکت Opto در سال 1982 توسعه یافته است. این پروتکل جزو پروتکل ها متن باز است و در طول زمان برای استفاده در اتوماسیون صنعتی بهینه شده است.
   : PieP یک پروتکل فیلدباس به صورت متن باز است.
   : Profibus  مخفف عبارت Process Field Bus یک استاندارد برای ارتباط فیلدباس در شبکه های صنعتی است که اولین بار در سال 1989 توسط BMBF (بخش آموزش و پژوهش آلمان) پیشنهاد شد و سپس توسط شرکت زیمنس استفاده شد. این پروتکل به صورت متن باز نیست.
   : PROFINET IO  از این پروتکل برای شبکه های کامپیوتری که در شبکه های صنعتی به کار می روند استفاده می شود. پروفی نت از استانداردهایی مثل TCP/IP و اترنت استفاده می کند. ساختار ماژولار پروتکل پروفینت به کاربر این اجازه را می دهد تا در کاربردهای مختلف از امکانات مختلف این پروتکل استفاده کند.
  :  RAPIEnet  مخفف عبارت Real-time Automation Protocols for Industrial Ethernet
  :  Honeywell SDS  مخفف Smart Distributed System که توسط شرکت "هانی ول" توسعه داده شده است. و در حال حاضر توسط شرکت Holjeron ساپورت می شود. این پروتکل مبتنی بر اترنت است.
  :  SERCOS interface  مخفف عبارت serial real-time communication system interface یک رابط دیجیتال است توسط شرکت SERCOS  که برای کنترل حرکت و کنترل درایور سرووهای دیجیتال بهینه شده است.
   : SERCOS III  نسخه سوم مبتنی بر اترنت از استاندارد ارتباط زمان واقعی (real-time) شرکت SERCOS است.
   : GE SRTP برای PLCهای فانوک به کار گرفته می شود.
  :  Sinec H1  برای تجهیزات زیمنس استفاده می شود.
  :  SynqNet  این پروتکل توسط شرکت Danaher در سال 2001 توسعه داده شده است. این پروتکل برای ارتباط همزمان بین چندین دستگاه از جمله کنترل حرکت ، درایورهای سروو ، درایورهای موتورهای پله ای و ماژول های I/O طراحی شده است.
  :  TTEthernet  یک تکنولوژی ارتباط کامپیوترهای تحت شبکه است که توسط شرکت TTTech Computertechnik AG برای استفاده در هواپیماها و دیگر برنامه های کاربردی زمان واقعی (real-time) به بازار عرضه شده است.


ورود/ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
رمز عبور خود را وارد نمایید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید