• 1 اجزاء ارتباطات رادیوئی:

  4-1-1- رادیو مودم

  4-1-2- آنتن

  4-1-3- کابل

  4-1-4- دکل

  4-1-5- چاه ارت

  4-1-1-رادیو مودم ها

  رادیو های بکار گرفته شده در شبکه های انتقال شامل Data ,Voice, Video دارای باند فرکانسی مختلف و همچنین Interface های  گوناگون می باشند که در این بخش شما را با فرکانس ها تخصیص داده شده برای رادیو مودم ها و همچنین اینترفیس های آنها آشنا می کنیم.

  4-1-1-1 باند فرکانسی

  محدوده های فرکانسی که اطلاعات بر روی امواج سوار شده یا مدوله می شوند توسط یک کمیتة جهانی(IEEE) مشخص و کنترل می گردد .بطوریکه این محدوده ها برای کشورهای مختلف با توجه به استانداردهای جهانی تعریف شده است، محدوده های فرکانسی در اغلب کشور به شرح ذیل می باشند:

  3kHz-30KHZ

  (Very Low Frequency)

  VLF

  30KHz-300 KHz

  (Low Frequency )

  LF

  300KHZ-3MH

  (Medium Frequency)

  MF

  3MHz-30MHz

  (High Frequency)

  HF

  30MHZ-300MHz

  (Very High Frequency)

  VHF

  300MHz-3GHz

  (Ultra High Frequency)

  UHF

  3GHz-30GHz

  (Super High Frequency)

  SHF

  30GHz-300GHz

  (Extra  High Frequency)

  EHF

   

   

   

   

   

   

   

  مدیریت و تنظیم این فرکانس در کشور بعهده اداره کل تنظیم مقررات رادیوئی می باشد در کشورهای مختلف و کشور ما ایران باند 2.4GHz و باند 5.8GHz جهت انتقال دیتا در بخش تجاری در نظر گرفته شده و این باندها معروف به باند آزاد می باشند.

   

  باندهای فرکانسی آزاد که مربوط به فعالیت شبکه می باشند2.4GHz  و محدوده شامل 4.9 GHzالی 6.1GHz می باشد.

  استانداردهای موجود جهت باندهای فرکانسی آزاد برای رادیو های تحت شبکه به شرح ذیل می باشند:

   802.11 2Mbps  2.4GHz  DSSS                                                                                        

  802.11 b 11Mbps 2.4 GHz DSSS-HR(High Rate)                                                    

  802.11G 54Mbps  2.4GHz  OFDM  

  802.11a 54Mbps  5.8GHz  OFDM  

  802.11N 300Mbps  5.8GHz  OFDM    

                                                                       

  4-1-1-2 رادیو مودم باند پائین UHF

  رادیو مودم های باند فرکانسی پایین 350-512MHz  جهت انتقال دیتا با سرعت پایین جهت پروژه های Telemetryو یا Scada در صنعت نفت ،آب و برق و معادن بکار گرفته می شوند این تجهیزات دارای توان خروجی بالا بوده و با توجه به پایین آمدن فرکانس دارای طول موج بالائی هستند لذا، در فواصل بالا (70 mile) از آنها استفاده می شود این تجهیزات دارای اینترفیس RS232,RS485 بوده و حداکثر سرعت انتقال آنها 19200Kbps  می باشد.

   

  4-1-1-3 رادیو مودم های باند بالای UHF (  IP Base )

  این نوع رادیو ها دارای پروتکل TCP IP بوده و از آنها جهت ایجاد شبکه های WAN و گسترش شبکه های LAN استفاده می گردد سرعت این رادیو ها با توجه به نوع استاندارد بکار گرفته شده متفاوت است که به شرح ذیل به معرفی آنها می پردازیم.

 • بسیاری از شرکت ها و سازمان های بزرگ که دارای چندین شعب هستند و قصد برقراری ارتباط بین شعبه اصلی با سایر شعبات خود را دارند می توانند بین شعب خود را با ارتباطات بی سیم لینک دهند.لینک های وایرلس یکی از بسترهای انتقال است که سرعت و حجم انتقال داده ها در این نوع بستر، بستگی به قدرت رادیوهایی که استفاده می شوند دارد،در ارتباطات وایرلس، انتقال اطلاعات از یک نقطه به یک نقطه دیگر به دو صورت زیر انجام می گیرد:

  • Point to Point: این شکل از ارتباط جهت انتقال دیتا،ویدئو و صدا در فاصله حداکثر 200 کیلومتر و پهنای باند حداکثر 750 مگابایت در باند آزاد و 1.4گیگابایت در باند مایکروویو کاربرد دارد.جهت راه اندازی لینک نقطه به نقطه بایستی ابتدا امکان سنجی صورت بگیرید و در صورت امکان پذیر بودن برقراری لینک با توجه به بودجه در نظر گرفته شده و میزان پهنای باند درخواستی و میزان نیاز به پایداری لینک، رادیو مناسب را انتخاب کنید در حال حاضر برند لیگویو، موتورولا و SMاز جمله برند های خوب بازار جهت ایجاد یک لینک مناسب هستند و در صورتی که قصد راه اندازی یک لینک موقت یا غیرمهم  در یک فاصله کم را دارید برند میکروتیک مناسب می باشد.
  • Point to Multipoint:این شکل از ارتباط همانند ارتباط نقطه به نقطه می باشد با این تفاوت که یک رادیو در نقش Master به چند رادیو که در نقش گیرنده کار می کنند سیگنال را می فرستد و بیشتر به معنی ارتباط از مرکز شعبه به چند شعبه نقش پیدا می کند.

  این نوشته خلاصه ای از نحوه راه اندازی لینک وایرلس بوده و در صورت داشتن سوال می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

  با تشکر

   

 • مهمترین کاری که باید برای افزایش پوشش دهی ارتباط بی سیم انجام داد، نصب یک آنتن External ( خارجی یا جداگانه ) با بهرهٔ (Gain) خوب و ویژگی‌های هدایت سیگنال به یک یا چند جهت است. ارتباط بی سیم یک تشعشع رادیویی است که برای ارتباط استفاده می‌شود.
  از نظر میزان پخش امواج، می‌توانید بی سیم را مانند یک «سیستم بلندگو» تصور کنید؛ هرچه آنتن بزرگ‌تر ( دارای بهره بیشتری باشد ) باشد، امواج رادیویی نیز به فاصلهٔ دورتری ارسال می‌شوند.

  آنتن های جهت دار (Directional)

  آنتن های جهت دار برای سیستم‌های نقطه به نقطه (point-to-point) و در بعضی مواقع برای سیستم‌های چندنقطه ای (multi-point) به کار می‌روند. اگر سعی دارید از یک نقطه به نقطهٔ دیگر راه یابید، پیشنهاد ما آنتن جهت دار است. انواع آنتن های جهت دار عبارتند از: پنل (panel), یاگی (Yagi)، بک فایر (backfire)، و نوع دیش (dish).

  آنتن های همه جهته (Omni-Directional)

  این نوع آنتن همان آنتن پایهٔ متداولی است که برای ارسال سیگنال از یک نقطه به چند نقطه به کار می‌رود. از آنتن همه جهته می‌توانید حتی در ماشین خود نیز استفاده کنید. این آنتن می‌تواند به عنوان آنتن اصلی برای توزیع سیگنال به کامپیوتر ها و سایر تجهیزات (مانند پرینتر وایرلس،PDAها و ...) استفاده شود.
  برای راه اندازی یک سیستم نقطه به نقطه، می‌توانید از دو آنتن همه جهته استفاده کنیم. اما حقیقت این است که وقتی هدف ما ارسال سیگنال از نقطهٔ A به نقطهٔ B است، دلیلی ندارد از آنتن هایی استفاده کنیم که سیگنال ها را به همهٔ جهات توزیع می‌کنند. برای این کار استفاده از آنتن جهت دار گزینهٔ بهتریست. انواع آنتن های همه جهته عبارتند از: همه جهتهٔ عمودی (Vertical Omni)، دام سقفی (Ceiling Dome)، رومیزی های کوچک (Small Desktop)، عمودی های سیار (Mobile Vertical) و Rubber Duck.

   

ورود/ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
رمز عبور خود را وارد نمایید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید