کابل‌کشی ساخت یافته- توزیع‌کننده منطقه‌ای

کابل کشی ساخت یافته
کابل کشی ساخت یافته براساس یک برنامه راه اندازی یکپارچه برای یکپارچه سازی ساخت شبکه وابسته به آینده و برنامه کاربردی که خدمات را انتقال می‌دهد.
زیرساخت شبکه براساس یک کابل‌کشی عمومی است، که نیازهای چند ساله را در نظر می‌گیرد، ذخایر را برای توسعه آینده فراهم می‌کند، می تواند مستقل از برنامه‌های کاربردی استفاده شود.

کابل کشی ساخت یافته مزایای زیادی را اریه می‌دهد، که نمی‌توان از دست داد، مزیت منحصر به فرد در قسمت عمودی و افقی است.

این به نوبه خود برای برنامه‌ریزی و اجرای پوسته امکان پذیر است. بنابراین، مسئولیت ها را می‌توان از هم جدا کرد و به تیم‌های نصب خاص برای اجرا اختصاص داد.

دو بخش برای توزیع کننده طبقه (Floor distributor) در نظر گرفته شده است. تنها با چنین ساختاری می‌توان به‌درستی چک کرد و مستندسازی بخش‌های خاص را انجام داد.

1
در نسخه کابل‌کشی ساخت یافته کلاسیک، کابل فیبر نوری چند حالته برای backbone کابل‌کشی عمودی برای تغذیه سوییچ اترنت در توزیع‌کننده طبقه (Floor distributor) استفاده می‌شد. متقارن با آن کابل مسی (جفت به هم تابیده) برای کابل‌کشی به ترمینال خروجی (پریز) مورد استفاده قرار گرفته است. لازم به ذکر است که کابل‌کشی افقی با کابل مسی (جفت به هم تابیده) محدودیت های خود را در بر دارد.
به منظور رعایت استانداردها و به حداکثر رساندن مزیا، زیرساخت‌های شبکه نوری LAN باتوجه به دستورالعمل کابل‌کشی ساختیافته اجرا می‌شود. همین برای POL ،کابل کشی مناطق اولیه ثانویه و سوم تقسیم می شود.

مطابق استاندارهای آر اند ام (R&M) معمولاً شش بخش عملیاتی را تعریف می‌کند:
1) توزیع کننده ساختمان(Building distributor)
2) بک بن(Backbone cabling) 
3) توزیع کننده طبقه(Floor distributor)
4) کابل کشی افقی(Horizontal cabling)
5) نقطه نثبیت(Consolidation point)
6) ترمینال خروجی (Terminal outlet)

2

در بسیار از موارد فراموش شده است که استانداردهای کابل کشی یک عمر 10 الی 15 ساله طراحی شده اند، استانداردهای (TIA، EN،ISO) حداقل دو اتصال در هر منطقه کاری برای اطمینان از عرضه مناسب اتصالات فراهم کرده است، سپس پورت مناسب در صورت لزوم فعال می‌شود. رویکرد کابل کشی ساخت یافته ارزش آنرا در میلیون ها تاسیسات اداری در سراسر جهان ثابت کرده است.
بر اساس تجربه بزرگ خود در کابل کشی شبکه آر اند ام (R&M) سیستم POL را طراحی کرده است که از اصول مشابه کابل کشی ساخت یافته استفاده شده است.
به این ترتیب سیستم POL به طور مطلوب برای تقاضاهای آینده در یک ساختمان اداری مناسب است.

مشخصات Passive Optical LAN

7

3

 

collapsed backbone


تقسیم متمرکز در توزیع کننده ساختمان

در POL collapsed backbone تقسیم کننده فیبر نوری در توزیع کننده ساختمان مرکزی قرار دارد.
توزیع کننده طبقات برای جدا کردن بخشهای به کابل کشی عمودی و افقی مورد استفاده قرار میگیرد و به صورت مستقیم به فیبر مالتی کور متصل می شود.
کابل اتصال افقی به صورت منحصر به فرد از توزیع کننده طبقات رو به بالا به خروجی مخصوص وصل میشود.
با پچ کورد "backbone port on horizontal port" در توزیع کننده طبقه وصل میکنیم که یک اتصال نقطه به نقطه خاص است ،اتصال از توزیع کننده ساختمان BD به پریز به این معناست که باید تعداد زیادی فیبر نوری در توزیع کننده ساختمان BD استفاده کرد.

4
collapsed backbone به طورکلی دارای مزیایی است که تمام اجزا شبکه پسیو در یک کابینت مرکزی قرار میگیرد،که این مدیریت و نگهداری شبکه را آسان می کند.
علاوه بر این امنیت و قابلیت اطمینان نیز افزایش پیدا می‌کند ، در نتیجه تضمین سرمایه گذاری را به همراه دارد.
در توپولوژی collapsed backbone عملکرد کلی و کاربری انعطاف پذیرتری از لحاظ مسیر یابی بهبود یافته چون به صورت مرکزی در دسترس است.
که در این بخش قسمت‌ها به وضوح از هم جدا شده ، امکان استفاده از کابل کشی ساخت یافته فراهم کرده است و برای برنامه ریزی و اجرای پی درپی این اجازه را می‌دهد.
همچنان آر اند ام (R&M) همان شش قسمت عملکرد را برای توپولوژی collapsed backbone نیز تعریف کرده است.
1) توزیع کننده ساختمان(Building distributor)
2) بک بن(Backbone cabling) 
3) توزیع کننده طبقه(Floor distributor)
4) کابل کشی افقی(Horizontal cabling)
5) نقطه تثبیت(Consolidation point)
6) ترمینال خروجی (Terminal outlet)

5
استاندارد کابل کشی ساخت یافته برای گسترش سطح گرایی در نتیجه در حداقل محل خروجی (پریز) در هر ناحیه کاری طراحی شده این امر برای اطمینان از عرضه کافی اتصالات آینده و نیازهای نامعلوم است.

مشخصات Passive Optical LAN

7

6


ورود/ثبت نام
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
رمز عبور خود را وارد نمایید
کد یکبار رمز خود را وارد کنید
شماره موبایل یا پست الکترونیک خود را وارد کنید
لطفا کد یکبار رمز ارسال شده به ایمیل یا موبایل خود را وارد کنید
شما قبلا وارد شده اید